lIPOSUCTİON
(YAĞ ALMA)

liposuction

"Diyet ve egzersize rağmen kurtulamadığınız inatçı yağ fazlalıklarınz var..Mucize vaad eden yöntemleri denediniz ve, paranızı ve zamanınızı boşa harcadınız...Artık, lposuction yöntemini düşünmenizin zamanı gelmiş demektir. İnatçı bölgesel yağ fazlalıklarından kurtulma da en etkin ve güvenilir yöntemlerden birisi olan liposuciton ile ideal vücut ölçülerinize kavuşabilrisiniz."

Dr. Can Çınar

LİPOSUCTİON: Vücut şekillendirmenin en etkili ve güvenli yöntemi

Liposuction (vakumla yağ alma), diyet, egzersiz ve diğer tüm çabalara rağmen bir türlü kurtulamadığınız inatçı yağ fazlalıklarından kurtulmak ve daha estetik vücut hatlarına kavuşmak için bilinen en etkin yöntemdir. Toplumdaki genel kanının aksine, liposuction eğitimli ve tecrübel cerrahlar tarafından yapılırsa komplikasyon oranı oldukça düşük, oldukça güvenli ve hasta memnuniyet oranı yüksek bir estetik cerrahi uygulamasıdır.

Lipsosuction Nedir?

Liposcution, vakumla yağ alma tekniğinin adıdır. İnce ve çeşitli özelliklerde üretimiş kanüllerin basıncı ayarlanabilen özel bir vakum cihazına bağlanması ile yapılır. Kanüller liposuction yapılacak bölgeye uygun yerlerden vücuda ulaştırılır ve yağ dokusu emilerek alınır. Teknik olarak basit görünse de amaç sadece yağ almak değildir. Liposuction sonrası görülebilecek istenmeyen sonuçlar bu işlemi hafie alan ve özellikle Estetik Plastik Cerrahi uzmanı olmayan kişilerin yaptığı uygulamalardan sonra sık olarak ortaya çıkmaktadır. Liposuction da amaç yağları planlı ve düzgün biçimde alarak vücut hatlarını daha düzgün hale getirmektir. Lipoplasti, liposculpturing gibi terimler liposuction tekniği kullanılarak yapılan vücut şekillendirme işlemini tanımlayan terimlerdir.

"Liposuction kesinlikle bir kilo verdirme ameliyatı değildir ve bu amaçla kullanılmamalıdır."

Liposuction ile kilo verilebilir mi?

Liposuction ile ilgili diğer önemli nokta ise bu işlemin kilo vermek amaçlı olmadığının bilinmesidir. Liposuction için uygun hastalar, ideal kilosunun çok üstünde olmayan, diyet ve egzersizle veremediği inatçı yağ fazlalıkları olan hastalardır. Diğer önemli bir kriter ise liposuction uygulanacak bölgedeki cilt kalitesidir. Elastikiyeti azalmış ve sarkmış cilt yapısı var ise sadece liposuction yöntemi ile elde edilen sonuçlar beklentilerin altında kalır.

Liposuction hangi bölgelere uygulanabilir?

Liposuction inatçı yağ fazlalığı olan her vücut bölgesine uygulanabilir. Bu bölgeler kadınlarda: basen,karın,bel,sırt,diz içleri,bacak içleri,kollar ve boyun bölgesidir. Erkeklerde ise: göğüsler,bel,karın ve çene altı(gıdı) bölgesi liposuction yönteminin en sık kullanıldığı alanlardır. Sözü edilen bölgeler aslında çoğu insanın yoğun spor ve diyete rağmen kurtulamadığı inatçı yağların tipik olarak biriktiği yerlerdir. Bu bölgelerdeki yağların, genetik kodları ve barındırdıkları farklı yağ tipleri açısından daha dirençli oldukları bilinmektedir.

Liposuction: ameliyat ve iyileşme süreci

Liposuction ameliyatlarında işlemin uygulanacağı bölge ve alınacak yağ miktarına bağlı olarak genel ya da lokal anestezi tercih edilebilir. Genel sağlık durumunuz iyi ise ameliyat saatinden birkaç saat önce hastanede olmanız yeterlidir. Güvenli ve konforlu bir genel anestezi için ameliyat öncesi en az sekiz saatlik bir açlık süresi gerekmektedir. Yatış işlemleriniz tamamlanıp odanıza alındıktan sonra ameliyat öncesi gerekli kan testleri için kan alınır. Test sonuçlarınız ile birlikte Anestezi uzmanı sizi odanızda ziyaret ederek anesteziye uygunluk açısından değerlendirir ve eğer gerek görürse ek tahliller ya da konsültasyonlar isteyebilir.

"Liposuction sonrası iyileşme ve işe dönüş süresi oldukça kısadır. Ameliyat sonrası süreç olduka konforludur."

Hastalarım ameliyathaneye alınmadan önce muayene sürecinde yaptığımız planlara uygun olarak çizimlerinizi yaparım. Eğer muayene sırasında fotoğraflarınızı çekmediysem, ameliyat öncesi fotoğraflarınızı çekerim. Ameliyat öncesi belli açılardan çekilen fotoğraflar hem hastalarım ve hem de benim açımdan sonuçların değerlendirilmesinde en önemli yöntemdir.
Liposuction işleminin ortalama süresi, alınacak yağ miktarı ve bölge sayısına bağlı olarak 1-4 saat arasında değişebilmektedir. Liposuction uygulanacak bölgelere alınması planlanan yağ miktarına göre özel bir sıvı kokteyli verilir. Bu sıvının çersinde bulunan ağrı kesici ve kanamayı azaltıcı ilaçlar sayesinde kanama,morarma ve ağrı gibi şikayetler en az seviyeye indirilir. Liposuction kanüllerinin çapları 2-4 mm arasına değiştiği için liposuction sadece 3-4 mmlik kesiler yardımıyla yapılabilir. Bu nedenle ameliyata bağlı uzun ve rahatsız edici kesi izleri söz konusu değildir. Liposuction uygulanan vücut bölgelerinin simetrisi ve istenilen şeklin verilip verilmediği işlem süresince kontrol edilir. Böylece simetrik ve etkin bir vücut şekillendirme sağlanabilir. Liposuction yöntemi ile bir seansta güvenli olarak alınabilecek yağ miktarı, kişinin yaşı ve genel sağlık durumuna bağlı olarak 3-7 litre arasında değişebilmektedir. Liposuction işlemi tamamlandığında, hastalar anesteziden uyanmadan özel bir korse giydirilir. Böylece işlem sonrası şişlik ve morlukların en az seviyede kalmasına ve iyileşme sürecinde vücudun istenilen şekli almasında yardımcı olunur. Korse ameliyat sonrası en az 3 hafta süre ile sürekli giyilmelidir. Liposuction sonrası sonrası süreç oldukça konforlu ve ağrısızdır. Anesteziden uyandıktan sonra ara bakım(derlenme) ünitesinde bir süre izlendikten sonra odanıza alınırsınız. Ameliyat sonrası 2-3 saat sonra bir şeyler yiyebilirsiniz. Ameliyat sırasında ve sonrasında kullanılan ilaçların etkisi ile hafif bir yorgunluk halsizlik gibi hislerinizin olması doğaldır. Birşeyler yedikten sonra kalkıp dolaşmanız istenir. Erken hareket ve ayağa kalkma kaliteli ve hızlı bir iyileşme süreci için en önemli adımdır. Ertesi gün hastaneden taburcu olursunuz. Evde kullanmanız gereken ilaçlar(antibiyotik ve ağrı kesici) yazılır ve nasıl kullanmanız gerektiği size anlatılır. 3. günden sonra banyo yapabilirsiniz.
Hastalarımı ameliyat sonrası 7. günde tekrar görür ve değerlendiririm. Hafif egzersiz ve aktivitelere (yürüyüş, hafif ağırlık kaldırma gibi) en erken10. günde , daha aktif egzersizlere ise (jogging, diğer sporlar gibi) 3. haftadan itibaren başlanabilir. Liposuction sonrası ameliyat bölgelerinde morluk ve şişliklerin olması doğaldır. Ameliyat sonrası morluklar 10-14 günlerde kaybolur. Ameliyat sonrası şişliklerin büyük bir kısm (yaklaşık %60 ı)ı 3. haftada geriler 3. haftadan sonra liposuction ameliyatının vücudunuza verdiği yeni şeklin farkına daha iyi varır ve keyfini çıkarmaya başlarsınız. Bu süreden sonra 6. aya kadar şekillenme süreci sürer.

Liposuction sonrası dönem: gerçekler ve efsaneler

Liposuction hakkında en fazla efsane üretilen estetik cerrahi ameliyatlarından birisidir.

"Liposuction sonrası patates tarlası görüntüsü...."Yaptırdığınız estetik ameliyat ne olursa olsun istenmeyen sonuçların ortaya çıkma olasılığı vardır. Ancak liposuction sonrası ortaya çıkan bu düzensizlikler teknik ile ilgili değildir. Eğer liposuction deneyimsiz ve eğitimsiz kişiler tarafından yapılırsa bu tarz görüntülerin ortaya çıkma olasılığı çok yüksektir. Bu nedenle liposuction ameliyatı yaptırmayı düşünüyorsanız tekniğe ya da teknolojiye değil onu kullanacak olan kişiye göre karar vermenizi öneririm. Leonardo Vinci'nin kalemine ya da fırçasına sahip olmanız onun gibi eserler yapabileceğiniz anlamına gelmez.
"Liposuction sonrası daha fazla kilo alırsınız..." Böyle birşey bilimsel olarak mümkün değildir. Düzensiz bir yaşam stiliniz ve yeme alışkanlığınız var ise liposuction yaptırsanız da yaptırmasanızda kilo alırsınız. Liposuction vücudunuz şekillendirir ancak düzensiz beslenirseniz bu şekil tekrar bozulabilir. Vücut gelişimi tamalnadıktan sonra yağ hücreleri çoğalmaz. Kilo aldığımızda olan şey yağ hücrelerinin hacminin

"Liposuction eğitimli ve deneyimli plastik cerrahlar tarafından yapıldığında komplikasyon oranı düşük ve hasta memnuniyet oranı oldukça yüksek bir estetik ameliyattır."

artmasıdır, sayısının değil. Bu nedenle liposuction uygulanan bölgelerde kilo alsanızda eskisi kadar birikme olmayacaktır. Ama kilo alma olayını abartırsanız liposuction sonrası elde ettiğiniz kazanımları kaybedersiniz. Son yıllarda liposuction yöntemi ile alınan inatçı yağların çağımızın hastalığı olan insülin direncinin düşürülmesinde de etkili olabileceği yönünde düşünceler vardır. İnsülin dierencine yol açtığı bilinen özellikle göbek çevresi yağlarının liposuction yöntemi ile azaltılmasının bu konuda fayda sağlayacağı düşünülebilir.
"Liposuction çok riskli bir ameliyattır..." Kesinlikle yanlış. Liposuction ameliyatı doğru bir planlama ile uygun seçilmiş hastalarda, eğitimli ve tecrübeli cerrahlar tarafından yapılırsa riski diğer ameliyatlardan fazla değildir.
"Lazer lipo, ultrasonik liposuction gibi yöntemler liposuction dan daha etkilidir..."
Teknolojinin ilerlemesi en büyük katkılarından birini de estetik sektörüne yapmıştır. Adı geçen cihazları üreten firmalar doktor ayırt etmeksizin bu cihazları herkese satabilmektedir. Daha önce de belirttiğim gibi ameliyatınızı teknoloji gerçekleştirmez, teknolojiyi kullanan cerrah gerçekleştirir. Adı geçen teknikler medyada ve bazı web sayfalarında mucze yaratıyor gibi gösterilse de bilimsel açıdan bu kesinlikle doğru değildir. Geleneksel lipsuction yöntemine alternatif olarak sunulan tekniklerin geleneksel yönteme üstünlüğünü gösterir bilimsel kanıt yoktur. Bu teknikler özellikle eğitim ve deneyimi yetersiz kişilerin elinde estetik facialara neden olma olasılığı yüksektir.
"Lazer lipoliz yöntemi liposuctiona göre daha etkilidir.."Lazer lipoliz yağların lazer yöntemi ile eritilip vakumlanmadan bırakılması işlemidir. Böyle bir yöntemin liposuction yöntemine göre daha iyi sonuç verme olasılığı yoktur. Yağların eritilip içeride bırakılmasının anlamı yoktur. Eritilen yağların vakum ile alınması etkili,ön görülebilir ve kalıcı sonuçlar için gereklidir.

İletişim

Liposuction ile ilgili detaylı bilgi ya da görüşme/muayene randevusu almak için 0(212) 375 65 65 ve 444 0 436 numaralı telefonları arayabilirsiniz. Randevu talepleriniz için webrandevu formunu da doldurabilirsiniz. Konu ile ilgili aklınıza takılan soruları iletişim formunu doldurarak sorabilirsiniz.

DİĞER ESTETİK CERRAHİ ve ESTETİK TEDAVİ UYGULAMALARI