karın estetiği
ameliyatları

karın germe

"Karın bölgenizde ortaya çıkan gevşeklik ve sarkıklıklardan kurtulmanın en etkili yolu karın germe ameliyatlarıdır.
Karın bölgenizdeki cilt sarkıklığı, gevşekliği, ve yağ miktarının derecesine göre seçilecek full ya da mini karın germe ile kombine edilen liposuction yöntemi ideal bir karın ve orantılı bir vücuda sahip olabilmenizi sağlar..."

Dr. Can Çınar

KARIN ESTETİĞİ: karın germe ve liposuction

Karın germe ve liposuction meme büyütme ameliyatından sonra en popüler ve en sık gerçekleştirdiğim vücut şekillendirme ameliyatlarıdır. Karın germe karın bölgesinde fazla ve sarkık deri deri altı dokusu olan hastalar için ideal bir çözümdür. Özellikle hamilelik ve doğum sonrası karın kaslarında ortaya çıkan gevşemeler karın bölgesinde çirkin bir görüntüye sebep olabilmektedir. Karın germe ameliyatlarında karın bölgesinde bulunan sarkmış ve fazla cilt çıkartılır ve karın kaslarındaki gevşeklikler tamir edilir. Böylece daha düz ve estetik bir karın görünümü elde edilir.

Vücut Şekillendirme Ameliyatları: VKİ(vücut kitle endeksi) nin önemi

Vücut şekillendirme ameliyatları kilo verdirme amacıyla yapılmaması gereken ameliyatlardır. Bu nedenle bu tür estetik ameliyatlar ile beden imajlarını daha iyi hale getirmek isteyen kişilerin ideal kilolarına yakın bir kiloda olması arzu edilen sonuçlara ulaşılabilmesi için önemlidir. Özellikle sağlıklı beslenen, düzenli egzersiz yapan ve kilosunu belli sınırlar içerisinde koruyabilen disipline sahip hastalar vücut şekillendirme ameliyatları için en uygun adaylardır. Vücut Kitle İndeksi hesaplaması ideal kilonun saptanmasında basit ancak önemli bir yöntemdir.
VKİ= kilonuz(kg) / [boyunuz(m)]*[boyunuz(m)] olarak hesaplanır. Örneğin: 165 cm boyunda ve 75 kg ağırılığında bir kişinin vücut kitle indeksi; VKİ=75 / 1.65*1.65 = 27.55 dir. 20-25 arası değerler normal kilo olarak yorumlanırken 25-28 arası değerler kilolu olarak yorumlanmaktadır. Vücut şekillendirme ameliyatları için uygun adaylar sıklıkla VKİ 28 in altında olanlardır. Özellikle 30 un üzerinde VKİ ne sahip olan hastaların bu tür ameliyatlar öncesi diyet ve egzersiz programları ile kilo vermeleri önerilmektedir.

"Vücut şekillendirme ameliyatları için en ideal hastalar normal vücut ağırlığına sahip ya da bunun bir miktar üstünde olan hastalardır. Aşırı kilolu hastaların öncelikle bilinçli diyet ve egzersiz programı ile zayıflaması ve kilo almalarına neden olan hayat tarzlarını değiştirmeleri gerekir...."

Karın Germe: ideal adaylar

Vücut şekillendirme ameliyatları için başvuran hastalarımın sadece %20 si düzenli egzersiz yapan ve karın, bel ve basen bölgesinde toplanmış lokalize yağ fazlalıklarından şikayetçi olan kişilerdir. Bu hastaların bir kısmında hamilelik,doğum ya da kilo alıp vermeye bağlı olarak karın bölgesinde deri fazlalığı ve karın kaslarında gevşeklikte mevcuttur. Bu hastaların VKİ değerleri 20-25 aralığında değişmektedir. Bu grup hastalar ideal kilolarında oldukları için vücut şekillendirme ameliyatları için en ideal hasta grubunu oluştururlar.
Vücut şekillendirme ameliyatları için başvuran hastalarımın %80 i ise VKİ 25-29 aralığında olan kilolu ya da VKİ 30'un üzerinde olan obez hastalardır. Bu hasta gurubunda karın ön duvarında ve diğer vücut bölgelerinde(bel,kalça,basen gibi) yer alan yağ dokusu daha kalındır. Yine bu hastlarda karın duvarındaki gevşeklik ve deri sarkıklığı daha ileri düzeydedir. VKİ 25-28 aralığında olan kişilerde vücut şekillendirme ameliyatlarından önemli faydalar görebilmektedir. VKİ 29-30 un üzerinde olan hastalar vücut şekillendirme ameliyatları için ideal adaylar değildir.Ancak, doğru tekniklerin seçimi ve aşamalı ameliyatlar ile bu hastalarda da iyi sonuçlar elde etmek mümkündür. VKİ 40 ve üzeri olan hastalar ise morbid obez sınıfında olup bu tarz ameliyatlar için uygun değillerdir. Bu tip hastaların kilo vermesinde bariatrik cerrahi(mide kelepçe)yöntemleri gerekli olabilir Bu yöntemler ile zayıflayan hastalar da ortaya çıkan ciddi sarkmaların tedavisinde kullanılan modern vücut germe yöntemleri çok iyi sonuçlar vermektedir.

Kombine Yöntemler: liposuction ve karın germe

İdael kilosunda ya da bir miktar üstünde olan hastalarda (VKİ 25-28 arası) sorunlu bölgelere uygulanan liposuction ile birlikte mini ya da full karın germe ameliyatları ile çok iyi sonuçlar alınabilmektedir. Bu sayede hastaların bel, karın ön duvarı ve yan kısımlarında yer alan yağlar liposuction ile alınırken, karın cildinde yer alan fazlalıklar da karın germe ameliyatı ile ortadan kaldırılmaktadır. Aynı seansta gevşemiş karın ön duvarı yapılarıda plikasyon teknikleri ile sıkılaştırılarak daha düz ve estetik bir karın bölgesi elde edilir.
MİNİ KARIN GERME: Sadece karın alt kısımında sarkık ve fazla cildi olan hastalar için kullanılan bir yöntemdir. Karın alt bölgesinde yer alan fazla, sarkmış ve gevşek cilt dokusu çıkartılır. Göbek deliği korunduğu için göbek deliğinin yeniden yapılması gerekmez.
FULL KARIN GERME:Eğer cilt fazlalığı ve gevşekliği hem göbek altı hem de göbek üstünde belirgin ise tercih edilmesi gereekn yöntem full karın germedir. Bu teknikte göbek yeri değişmez ancak göbek deliği yeniden yapılır.

Karın Germe Ameliyatı: kesi yerinin planması

Karın germe ameliyatlarında fazla cildin kesilip çıkartılabilmesi için yapılan kesilerin yerinin planlanması önemli ve dikkat edilmesi gereken bir ayrıntıdır. Karın germe ameliyatı için ideal aday olan hasta grubu bu ameliyat sonrası tekrar bikini ya da düşük belli kıyafetler giymek isterler. Eğer kesi ideal yerinden planlanmazsa yukarıda kalabilir ve bu tip kıyafetler giyildiğinde görünür hale gelebilir.Bu durum hastalarda hayal kırıklığı yaratabilir. Bu nedenle kesi yeri planlanırken bu durum mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Diğer bir durumda cilt sarkıklığı ve fazlalığı karın alt kısımda belirgin ancak göbek üstü kısmında daha az olan hasta gurubudur. Bu hastalarda asıl sorun alt ksımda olsa da hastalar göbek üstünde yer alan hafif cilt fazlalığından da kurtulmak isterler. Ancak, bu hastaların göbek üstünde yer alan cilt fazlalığı tam karın germe için yeterli olmayabilir. Eskiden bu hastalarda tam karın germe yapabilmek için kesinin bir miktar yukarıda planlanması söz konusu idi. Ancak bu yaklaşım günümüzde tercih edilmemektedir. Çünkü bu şekilde planlanan kesiler iç çamaşırı altında saklanamayabilir. Bu tip hastalarda tercih edilmesi gereken yöntem göbek deliğinin dikey olarak kapatılması olmalıdır. Böylece kesinin asıl uzun kısmı iç çamaşırı altında saklanabilmektedir.
Bu tip hastalarda diğer tercih edilebilecek yöntem göbeğin, göbek deliğine dokunulmadan karın germe ile birlikte 2 cm aşağıya çekilmesidir. Bu teknik göbek deliği yapısal olarak zaten bir miktar yukarıda yer alan hastalar için oldukça uygundur.Böylece karın üst bölgesinde yer alan hafif cilt fazlalığı da düzeltilmiş olur.

Aşırı Kilolu ya da Obez Hastalarda Karın Germe

VKİ 29 ila 33 arasında olan hastalar vücut şekillendirme ameliyatları için uygun adaylar değildir. Bu hastaların cerrahiden önc eplanlı bir diyet ve egzersiz programı ile kilo vermeye teşvik edilmesi gerekir. Yaşam tarzının modifikasyonu ile beraber sağlanan kontrollü ve kalıcı bir kilo verme süreci bu

"Şişman hastalarda kombine girişimlerin (liposuction, karın germe ya da vücut germe) iki aşamada yapılması ile oldukça iyi sonuçlar alınabilmektedir..."

tip hastalar için oldukça iyi sonuçlar verir. Maalesef, bu hastaların büyük çoğunluğunda bunu sağlayacak ne zaman ne de yeterli istek vardır.
Bu tip hastalarda diğer çözüm aşamalı vücut şekillendirme ameliyatları olabilir. Bu yaklaşımda ilk olarak hastalara agresif bir liposuction yapılır. Aradan yeterli süre geçtikten sonra ikinci seansta karın germe ameliyatı ile süreç tamamlanır. 2 seans arasındaki süre 3-6 ay arasında değişebilir. Bu uygulama genellikle iyi sonuçlar verir. Şişman hastalarda yapılan kombine girişimler aynı seansta yapıldığında ameliyat süresi uzamakta ve liposuction ile alınabilecek maksimum yağ miktarı daha az olmaktadır. Bu durum, ortaya çıkan sonuçların tatmin edici olmamasına yol açabileceği gibi ameliyat ile ilgili riskleri de arttırmaktadır. Bu nedenle bu tip hastalarda aşamalı yaklaşım daha güvenlidir ve daha tatmin edici sonuçlar verir.

Karın Germe ve Liposuction: lipoabdominoplasti

Karın germe ile birlikte uygulanan liposuction ile elde edilen sonuçlar daha iyidir. Özellikle karın bölgesindeki yağ kalınlığı olan hastalarda liposuction ile bu yağ dokusunun güvenli bir şekilde azaltılması daha düz ve estetik bir karın görünümü sağlamaktadır. Aynı seansta vücudun diğer bölgelerinde olan yağ fazlalıklarının da alınması ile ortaya çıkan sonuç çok daha tatmin edici olmaktadır.

Karın Germe: ameliyat ve iyileşme süreci

Karın germe ameliyatlarında tercih edilen anestezi yöntemi genel anestezidir. Genel sağlık durumunuz iyi ise ameliyat saatinden birkaç saat önce hastanede olmanız yeterlidir. Güvenli ve konforlu bir genel anestezi için ameliyat öncesi en az sekiz saatlik bir açlık süresi gerekmektedir. Yatış işlemleriniz tamamlanıp odanıza alındıktan sonra ameliyat öncesi gerekli kan testleri için kan alınır. Test sonuçlarınız ile birlikte Anestezi uzmanı sizi odanızda ziyaret ederek anesteziye uygunluk açısından değerlendirir ve eğer gerek görürse ek tahliller ya da konsültasyonlar isteyebilir. Hastalarım

"Karın germe ameliyatı karın bölgesinde toplanan sarkık ve gevşek cilt dokusunun kesilip atılmasından daha fazlasını ifade eder. İyi bir planlama olmadan, yetersiz eğitime ve deneyime sahip kişilerin yaptığı karın germe ameliyatlarında hayal kırıklığı yaşama olasılığınız yüksektir...."

ameliyathaneye alınmadan önce muayene sürecinde yaptığımız planlara uygun olarak çizimlerini yaparım. Eğer muayene sırasında fotoğraflarını çekmediysem, ameliyat öncesi fotoğraflarını çekerim. Ameliyat öncesi belli açılardan çekilen fotoğraflar hem hastalarım ve hem de benim açımdan sonuçların değerlendirilmesinde en önemli yöntemdir.
Karın germe ameliyatının süresi 2-3 saat arasında değişebilmektedir. Karın germe ile birlikte vücut diğer bölgelerine liposuction yapılacaksa bu süre daha uzun olabilir. Ameliyat tamamlandığında, hastalar anesteziden uyanmadan özel bir korse giydirilir. Böylece işlem sonrası şişlik ve morlukların en az seviyede kalmasına ve iyileşme sürecinde vücudun istenilen şekli almasında yardımcı olunur. Korse ameliyat sonrası en az 3-4 hafta süre ile sürekli giyilmelidir. Anesteziden uyandıktan sonra ara bakım(derlenme) ünitesinde bir süre izlendikten sonra odanıza alınırsınız. Ameliyat sonrası 3-4 saat sonra bir şeyler yiyebilirsiniz. Ameliyat sırasında ve sonrasında kullanılan ilaçların etkisi ile hafif bir yorgunluk halsizlik gibi hislerinizin olması doğaldır. Birşeyler yedikten sonra kalkıp dolaşmanız istenir. Erken hareket ve ayağa kalkma kaliteli ve hızlı bir iyileşme süreci için en önemli adımdır. Ertesi gün hastaneden taburcu olursunuz. Evde kullanmanız gereken ilaçlar(antibiyotik ve ağrı kesici) yazılır ve nasıl kullanmanız gerektiği size anlatılır. 5. günden sonra banyo yapabilirsiniz.
Hastalarımı ameliyat sonrası 7. günde tekrar görür ve değerlendiririm. Eriyebilen cilt altı dikişler kullandığımdan dikiş alınmasına gerek yoktur. Karın germe ameliyatları sonrası özellikle tam karın germeden sonra bir miktar ağrı normaldir. Gerilmiş karın cildi ve karın ön duvarı kasları nedeniyle bazı hareketleri yaparken zorlanabilirsiniz. Hafif egzersiz ve aktivitelere (yürüyüş, hafif ağırlık kaldırma gibi) en erken3. haftada , daha aktif egzersizlere ise (jogging, diğer sporlar gibi) 6. haftadan itibaren başlanabilir. Karın kaslarını zorlayan egzersizler ise 3. aya kadar yapılmamalıdır.

İletişim

Karın germe ve karın estetiği ameliyatları hakkında detaylı bilgi ya da görüşme/muayene randevusu almak için 0(212) 375 65 65 ve 444 0 436 numaralı telefonları arayabilirsiniz. Randevu talepleriniz için webrandevu formunu da doldurabilirsiniz. Konu ile ilgili aklınıza takılan soruları iletişim formunu doldurarak sorabilirsiniz.

DİĞER ESTETİK CERRAHİ ve ESTETİK TEDAVİ UYGULAMALARI