Estetik dolgu

Uygulamaları

dolgu uygulamaları

"Yüzünüzde yaşlanma etkilerine bağlı olarak ortaya çıkan derin çizgi ve kırışıklıkların tedavisinde, hacim kayıplarının yerine konmasında hızlı, etkli ve güvenilir bir estetik tedavi uygulamasıdır..."

Dr. Can Çınar

DOLGU UYGULAMALARI:Hızlı Etkin ve Güvenilir

Yüz hatlarının restorasyonunda, özellikle yüzdeki derin çizgi ve kırışıklıkların giderilmesinde, yaşlanmaya ya da kilo verme sonucu ortaya çıkan cilt altı yağ dokusu ve diğer dokulardaki hacim eksikliklerinin tamamlanmasında oldukça etkili bir estetik tedavi yöntemidir. Bu yöntemle derin çizgiler doldurularak yüz hatlarının kontürleri yumuşatılır ve daha genç ve taze bir görünüm elde edilir. Ayrıca, kilo verme ya da yaşlanmaya bağlı yüz bölgesinde ortaya çıkan hacim eksikleri de dolgu maddesi uygulamaları ile etkin bir biçimde gerçekleştirilebilmektedir..

Estetik Dolgu: uygulama bölgeleri

Dolgu Maddeleri: HA,CaHa

Günümüzde pek çok dolgu maddesi vardır. Herbir dolgu maddesinin kendine ait özellikleri ve yapıları mevcuttur.Bu farklı özellikler nedeniyle herbir dolgu maddesinin kullanım alanları farklılık gösterebilir. Aynı içeriğe sahip dolgu maddelerinin bile farklı moleküler yapı ile işlenmesinden dolayı etkileri, akışkanlıklarıve kalıcılıkları biribirinden farklılık gösterebilir. Dolgu maddelerinin uygulanamasında esas olan onaylı ve güvenilir bir dolgu maddesinin seçilmesidir. Piyasada pekçok farklı dolgu maddesi bulunduğundan doğru seçim büyük önem taşır. Kazancı arttırmak amacıyla ucuz ya da güvensiz dolgu maddelerinin seçimi hastalar için büyük sorunlara yol açabilmektedir.
Hyaluronik Asit(HA): Günümüzde en yaygın kullanılan uygulaması oldukça kolay ve konforlu bir dolgu maddesidir. İnsan vücudunda en yaygın

"Dolgu uygulamaları çok basit uygulamalar gibi gözükselerde, eğitimsiz ve deneyimsiz kişiler tarafından yapıldıklarında çok ciddi sorunlara yol açabilirler. Bu nedenle yüzünüze ya da vücudunuza birşey enjekte ettirmeden yeterli araştırmayı yapıp titiz seçimler yaptığınıza lütfen emin olun..."

olarak bulunan maddelerden birisi olan hyalüronik asit(HA) içerir. Farklı üretim teknikleri ile her bölgeye özel daha akışkan, daha yoğun HA dolgu maddeleri mevcuttur. Derin ve yüzeyel kırışıklıkların doldurulmasında ve tadavisinde oldukça etkili maddelerdir.Piyasada pek çok HA dolgu maddesi satılmaktadır. 0,8 ila 1,2 ml lik uygulmaya hazır enjektörler halinde gelir. Bazılarının içinde bulunan lokal anestezik sayesinde oldukça ağrısız ve konforlu bir uygulama mümkündür.Yüzün her bölgesinde güvenli bir şekilde kullanılabilmektedir. Özellikle,derinleşen nazolabial sulkus(burun kenarlarından ağız köşelerine uzanan çizgiler) tedavisinde çok iyi sonuç verirler. Diğer uygulama alanları dudak dolgunlaştırma, dudak çevresi kırışıklıklar ve göz altı derin oluklarının tedavisidir. Uygulaması basit ve güvenli maddeler olsalar da uygulayan kişinin bu konuda eğitimli ve deneyimli olması gerekmektedir. Aksi takdirde, hastaların uygulama sonrası ciddi sorunlar ile karşılaşma olasılığı oldukça yüksektir.
HA dolgu maddelerinin etkileri kalıcı değildir. Uygulama sonrası etki hemen ortaya çıkar. Etki süresi uygulanan maddenin içeriği, uygulama bölgesi ve uygulanan kişinin özelliklerine bağlı olarak 6 ila 18 ay arasındadır. Son dönemde yapılan çalışmalar tekrarlayan uygulamalar sonrası hem kullanılacak dolgu maddesinin azalabileceğini hem de etki süresinin daha uzun olabileceğini destekler niteliktedir. Kullanılacak dolgu maddesi miktarı kişiye göre değişmektedir. Kırışıklıkların derinliği uygulanacak dolgu maddesinin miktarını belirleyen en önemli kriterdir. Tipik bir uygulama da nazolabial bölge için sıklıkla 2 adet 0,8 ml lik dolgu enjeksiyonu yeterli olmaktadır. Her iki göz altı için ise 1 enjektör 0,8 ml yeterli olmaktadır.Dudak kalınlaştırma,dolgunlaştırma için sıklıkla kullanılan miktar 0,8 ml lik bir enjektördür. Ancak alt ve üst dudağa birlikte uygulandığında bu miktar 1,2 ila 1,6 ml arasında değişebilir. HA dolgu maddeleri ile ilgili daha detaylı hasta bilgilendirme görsellernei bu linke tıklayarak göz atabilirsiniz.
Kalsiyum Hidroksi Apatit(CAHA):Diğer bir sık kullanılan dolgu maddesidir. Yapısı HA dan daha farklıdır.Ca Hidroksi apatit vücutta özellikle kemik ve dişlerde yaygın olarak bulunan öenmli bir maddedir. Bu maddenin jel formuna dönüştürülmesi ile dolgu için kullanılacak materyal elde edilmiştir. HA dan farklı olarak daha derin kırışıklar ve derin bölge uygulamaları içindir. Özellikle alt çene ucu ve elmacık kemikleri bölgesinde etkilidirler.Diğer bir uygulama alanı ise el srıtında yaşlanmaya bağlı orataya çıkan bulguların tedavisidir. Kalıcılığı HA ya göre uzundur. Etkisi yaklaşık 24 ay boyunca süre.Uygulama alanları HA dan daha farklıdır.
Kalıcı Dolgu Maddeleri: Kalıcı dolgu maddeleride mevcuttur. Ancak, özellikle yüz gençleştirme için uygulanamasını doğru bulmuyorum. Yüz bölgesinde dışarıdan uygulanan kalıcı bir materyalin yaşlanma sürecinde ciddi sorunlara yol açabileceğini düşünüyorum. Kalıcı dolgu maddeleri ile ilgili diğer bir büyük endişede daha sonra uygulanabilecek estetik ameliyatlara engel olabilmesidir. Kalıcı dolgular içinde önerebileceğim tek yöntem YAĞ ENJEKSİYONU dur. Doğal, kendi vücudunuzdan alınan ve kök hücre bakımından zengin yağ hücreleri uygun bir biçimde kullanılırlarsa en etkili ve kalıcı yüz gençleştirmeyi sağlarlar.

Dolgu Maddeleri: uygulama ve sonrası dönem

Dolgu maddeleri oldukça hızlı yapılabilen ve iyileşme süreleri çok kısa uygulamalardır. Uygulama sırasında ağrı uygulama yerine,uygulanan maddeye ve kişinin ağrı eşiğine göre hafif ya da orta düzeyde olabilir. Dolgu maddelerinin lokal anestezikler ile karıştırılması ile hasta için oldukça konforlu bir dolgu uygulaması yapılabilir. Uygulama öncesi sürülen anestezik kremlerde konforun arttırılmasında oldukça yardımcıdır. Ağrı eşiği düşük kişilerde, ağrı

"Dolgu uygulamaları yüz gençleştirmede en etkili estetik tedavi yöntemlerinden birisidir. Uygulama ve sonrası oldukça konforludur..."

düzeyinin yüksek olacağı uygulamalarda ileri lokal anestezik uygulamaları ile hemen hemen hiç ağrısız bir tedavi mümkündür.Uygulama süresi uygulanacak dolgu miktarı ve bölge sayısına göre 5 ila 15 dakika arasında değişmektedir. Uygulama öncesi dolgu yapılacak bölgeler özel solüsyonlar ile temizlenir. İşlem öncesi yapılan değerlendirmelere uygun olarak dolgu maddesi enjeksiyonu yapılacak bölgeler işaretlenir.Daha sonra bu bölgelere istenilen sonucu verecek biçimde kontrollü olarak dolgu maddesi enjeksiyonu yapılır. Enjeksiyondan hemen sonra bu bölgelere buz uygulaması olası morluk ve şişliklerin azaltılmasında en etkili silahtır. Dolgu maddesi enjeksiyonu sonrası hafif masaj uygulaması ile dolgu maddesinin istenilen biçimde dağıtılması sağlanır.
Uygulama sonrası uygulama bölgesinde hafif kızarıklıkların olması normaldir. Bu bulgular 2-3 saat içinde geriler. Morluk ve rahatsız edici şişliklerin ortaya çıkma ihtimali düşüktür. Bu olasılığı azaltmak için hastaların dolgu uygulaması öncesi apirin,ginseng,yeşil çay vb. kan sulandırıcı maddeleri en az 1 hafta önce kesmiş olması gereklidir.
İlk uygulamadan sonra hastalarımı 2 ya da 3. haftada kontrole çağırırım. Böylece uygulana tedavinin etkinliği değerlendirilir ve gerek görülürse ek dolgu maddesi enjeksiyonları ile sonuçlar daha da iyi hale getirilebilir.

Kombine Uygulamalar: botoks ve dolgu maddeleri enjeksiyonu

Dolgu maddesi enjeksiyonlarının diğer estetik tedavi yöntemleri ile kombinasyonu çok daha etkili bir gençleştirme ve çarpıcı sonuçlar yaratır. Bu amaçla en sık kullanılan dolgu maddeleri ve botoks uygulamalarının birlikte gerçekleştirilmesidir. Bu yöntemlere ek olarak, cildin yapısını, rejenerasyonunu ve elastikiyetini destekleyen fraksiyonel lazer ve kimyasal peelin uygulamaları da elde edilecek sonuçların çok daha üst düzeylere çıkarılmasını sağlarlar. Kombine yöntemler ile yüz yaşlanmasının neredeyse her 3 boyutuda tedavi edilebildiğinden görülen etki çok çarpıcı boyutlara ulaşabilmektedir.

İletişim

Yüz gençleştirmede en etkili ve sık uygulanan estetik tedavi yöntemlerinden birisi olan dolgu uygulamaları hakkında detaylı bilgi ya da görüşme/muayene randevusu almak için 0(212) 375 65 65 ve 444 0 436 numaralı telefonları arayabilirsiniz. Randevu talepleriniz için webrandevu formunu da doldurabilirsiniz. Konu ile ilgili aklınıza takılan soruları iletişim formunu doldurarak sorabilirsiniz.

DİĞER ESTETİK CERRAHİ ve ESTETİK TEDAVİ UYGULAMALARI